Тел.: +380 67 631-13-65, +380 50 650-07-95 | вул. Сєдова 1А, Запоріжжя, Україна | Пошта: sales@reline.com.ua

Вивіз сміття та благоустрій території

Вивіз сміття та благоустрій території
 • Січень 28, 2020
 • by admin
 • Статті
 • Коментарі Вимкнено до Вивіз сміття та благоустрій території

Як би ми не намагалися уникати накопичення зайвого, купувати речі та продукти харчування в обмеженій кількості та без пакування, однаково відходи по собі залишаємо і позбавлятися їх варто в цивілізований спосіб. Кращий з усіх – сортування, але якщо на території прибудинковій чи підприємства наявні лише звичайні баки, то не кожен наважиться сортувати і везти до пункту приймання. А в приватному секторі взагалі може не виявитися жодних баків і сміттєвих майданчиків – натомість «старовинна забавка» раз на тиждень «піймай сміттєву машину!» вам дуже часто забезпечена.

Благоустрій прибудинкової території

Тож аби жити у комфорті, ми вдома наводимо лад, прибираємо якісь зайві речі, розкладаємо все поличками, миємо. Так і територія поруч з будинком має утримуватися в належному стані. Тому відходи, які ми виносимо з квартири, не кидаємо під будинком чи на тротуар, а шукаємо відведену для них зону з контейнерами для сміття.

А чи скрізь має бути такий майданчик, де можна залишити непотрібні більше речі, і хто відповідає за його створення та обслуговування?

Є три ключових суб’єкти у вирішенні питань облаштування таких територій:

 • державна влада;
 • місцева влада;
 • приватні власники.

Діяльність вищеназваних суб’єктів регулює законодавство, як і функціонування місць збору, сортування, переробки та утилізації твердих і рідких побутових, промислових та інших відходів. Це питання благоустрою населених пунктів, оскільки стосуються нашого комфорту, блага.

Контейнери на прибудинковій території
Контейнери на прибудинковій території

Як українське законодавство регулює благоустрій?

Усі питання поводження з відходами вирішуються в законодавчій площині, адже саме нормативно-правові акти регулюють цей процес. Територія для збору відходів – це спеціально відведене місце з контейнерами в загорожі чи будівлі відповідно до санітарних норм та Закону України Про благоустрій населених пунктів, де ст. 21 визначає як елементи (частини об’єктів) благоустрою «будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів».

Місцеві органи самоврядування своїми рішеннями мають створювати умови для організації та облаштування місць збору відходів, включаючи ініціативи з роздільного збору. Також вони можуть для поширення сучасних знань поводження з відходами розробляти та впроваджувати програми, які відповідають законодавству та вимогам часу. Приватні компанії і громадяни мають дотримуватися правил поводження з відходами та брати участь у благоустрою територій, власниками чи користувачами яких вони є.

Види відходів і правила поводження з ними

Відходи поділяються на 2 категорії:

 • промислові;
 • побутові.

Промислові відходи класифікуються за кількома показниками, у тому числі й рівнем безпечності. Окремі види можуть слугувати сировиною для виробництва різної продукції, інші для видобутку енергоресурсів, але чимала їх кількість підлягає лише утилізації.

Побутові відходи бувають твердими та рідкими. Рідкими відходами зазвичай переймаються підприємства, пов’язані з водопостачанням. А ось тверді побутові відходи (ТПВ) ми бачимо щоденно у власних оселях, громадських місцях, у себе на роботі, бо утворюємо їх самі – своєю життєдіяльністю.

Для переробки в якості вторинної сировини використовуються паперові, металеві, більшість скляних та пластикових відходів. Зібрані в спеціальних контейнерах для компостування – це відходи органічні, що утворюються з рослин та окремих продуктів харчування. Решта піддається спалюванню для видобутку біогазу.

Будівельні відходи є теж переважно побутовими і більшість із них підходять для переробки на нові будівельні та оздоблювальні матеріали. Проте вони мають збиратися в окремих контейнерах для будівельного сміття, які мають значно більшу місткість.

Організація вивозу сміття

З початком травня 2019 року набули законної сили зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України, які надали можливість у тому числі включити в моделі розрахунків вартості вивезення та захоронення побутових відходів можливість обрахування сортування, переробки та інших видів послуг, до яких тепер мають право залучати й партнерські компанії.

Сам процес збору та вивозу сміття має відбуватися таким чином, щоб на утилізацію відправлявся мінімальний обсяг відходів, а більша частина йшла на рециклінг. Також важливим в змінах до законодавства є пункт щодо попередження утворення відходів. Це стосується в першу чергу сортування і за такі відходи компанії з вивозу сміття не братимуть плату, а вивозити мають окремо від змішаного.

Сучасний сміттєвоз Iveco

Товариства, що займаються вивозом сміття

Під час проведення місцевою владою конкурсу на вибір обслуговуючої компанії з вивозу сміття більш ймовірно переможе та, що здатна надати ширший спектр послуг, враховуючи сортування та максимальну переробку, сучасне обладнання для поводження з відходами та докази співробітництва зі спеціалізованими компаніями. Не останню роль грає у цьому питанні облаштування та утримання майданчиків для збору сміття у межах відповідних санітарних норм, що є одним із чинників у захисті від інфекційних хвороб.

Ще одна законодавча зміна, за якої об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) можуть самостійно вирішувати питання поводження з відходами. Тепер законодавство дозволяє їм винаймати ліцензовані обслуговуючі компанії та впорядковувати територію за власним рішенням. Вони можуть самостійно придбати та встановити контейнери для сортування і заробляти з продажу вторинної сировини кошти на обслуговування будинку.

Прибудинкові майданчики для баків

Майданчики для сміттєвих контейнерів мають облаштовуватися відповідно до санітарних норм, що спираються на чинне законодавство. Контейнерні зони є обов’язковою складовою містобудівної документації як елементи благоустрою.

Основні вимоги до таких майданчиків в межах житлової зони, лікувальних чи освітніх закладів включають:

 • зручні під’їзні шляхи;
 • тверде водонепроникне покриття;
 • загорожі з навісами та ізоляція смугою зелених насаджень;
 • відстань до земельних ділянок в межах 20 м.

Кількість контейнерів на майданчику має відповідати чисельності мешканців прилеглих районів з сумарним об’ємом, що перевищує потребу на 25%.

Які контейнери встановити?

З 2018 року українське законодавство вимагає від громадян впроваджувати роздільний збір відходів. У зв’язку з цим органи місцевого самоврядування чи співвласники багатоквартирного будинку новий договір з компанією, що претендує на вивіз сміття, мають підписати з урахуванням цієї норми. Відповідно, замовник має право вимагати від виконавця встановлення спеціальних контейнерів для роздільного збору ТПВ, щоб вивозити відсортовані відходи на переробні підприємства. Або ж мати власну сортувальну лінію, відходи збирати до звичайних пластикових та металевих євроконтейнерів і сортувати за рахунок власних потужностей.

Вивіз побутового сміття
Вивіз побутового сміття

Вивіз відходів та санітарна обробка контейнерів

Піклування про захист громадян від інфекційних хвороб та збереження довкілля в належному екологічному стані вимагає чіткого дотримання санітарних норм щодо поводження з побутовими відходами. В холодну пору року відходи мають вивозитися не рідше, ніж раз на 3 дні, а в теплу – щоденно. Контейнери для сміття в обов’язковому порядку мають оброблятися дезінфекційними засобами в теплу пору року раз на 10 діб, а в холодну – раз на місяць.

Територію, на якій розташовано майданчик для поводження з відходами, мешканці прилеглої території можуть перетворити на місце активного відпочинку, якщо санітарну рослинну смугу висаджувати власноруч і потім регулярно за нею доглядати.

Створювати навколо себе чистий зелений простір не лише приємно – це користь для екології та приклад свідомого ставлення до оточуючого середовища для наших дітей. Сьогодні ви врятуєте від забруднення простір навколо себе, а завтра природа вам віддячить чистим повітрям і прозорою водою.